Lista artykułów
Zakładanie działalności przez Internet
W ostatnich latach na Polskim rynku liczba przedsiębiorstw wykazuje tendencję wzrostową. Dotyczy to szczególnie firm jednoosobowych. Trend ten można po części wytłumaczyć ułatwionymi procedurami zakładania działalności gospodarczej. Już od 31 mara 2009 r. firmę można założyć w jednym okienku, a od 1 lipca 2011 r. przez Internet. Jak to zrobić szybko, łatwo i bez niespodzianek? Wystarczy wykonać następujące kroki we wskazanej kolejności:
  • Wejdź na stronę CEIDG
  • Zanim wypełnisz wniosek, wybierz sposób, w jaki potwierdzisz swoją tożsamość.
Masz do wyboru trzy możliwości: Możesz użyć podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym, jeżeli takowy posiadasz. W innym wypadku, najlepiej będzie użyć tzw. profilu zaufanego. Aby to zrobić należy założyć konto w e-PUAP złożyć wniosek o założenie profilu zaufanego i potwierdzić swoją tożsamość, stawiając się w lokalnym urzędzie skarbowym lub w niektórych oddziałach ZUS w terminie 7 dni od momentu utworzenia konta. Profil zaufany pozwoli w przyszłości załatwić większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Oczywiście, zawsze można podpisać wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Jednak aby to robić, należy najpierw sprawdzić czy dany urząd korzysta już z CEIDG. Podczas wypełniania wniosku, należy wpisać główne i dodatkowe miejsce wykonywania działalności. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z adresu wirtualnego, najlepiej skonsultować się z e-biurem w celu otrzymania instruktażu w zakresie wypełnienia wniosku. We wniosku wybieramy też rodzaj opodatkowania i zgłaszamy się do ZUS. Po wypełnieniu wniosku możemy podpisać go elektronicznie lub wydrukować go i udać się do urzędu miasta lub gminy w celu złożenia podpisu.
  • Poczekaj na e-mail od CEIDG
Po wysłaniu wniosku powinieneś otrzymać wiadomość od CEIDG na wskazany adres poczty elektronicznej. Mo że to potrwać maksymalnie 1 dzień. W wiadomości otrzymasz link do strony, na której będziesz mógł śledzić historię swojego wpisu. Po upływie kilku dni, zazwyczaj 3, przyjdzie do Ciebie kolejna wiadomość: tym razem dotycząca nadania numeru REGON.
  • Udaj się do ZUS (i US)
Jak podaje CEIDG: Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem do rejestrów GUS, ZUS (płatnik składek) i Urzędu Skarbowego. Informacja ta bywa jednak często mylnie rozumiana przez początkujących przedsiębiorców,którzy wnioskują z niej, iż po wypełnieniu wniosku online nie muszą udawać się już do żadnych urzędów. Nic bardziej mylnego. Nie zapomnijmy o konieczności udania się do ZUS w terminie 7 dni od założenia działalności w celu uzupełnienia deklaracji dotyczącej składek. Osoby zamierzające zostać płatnikami VAT powinny tymczasem zgłosić się w tym samym terminie do US.
  • Już po wszystkim możesz działać
Po wykonaniu powyższych kroków, możesz mieć pewność że poprawnie założyłeś firmę w Internecie. Nie musisz już czekać na żadną pocztę. Nie daj się oszukać, gdy otrzymasz list z prośbą o uiszczenie opłaty w związku z założeniem działalności. Wpis do CEIDG jest całkowicie bezpłatny. Teraz możesz już założyć konto firmowe i zamówić pieczątkę. W następnym miesiącu pamiętaj, aby zapłacić składki w ZUS i podatek w US w terminie. Zazwyczaj jest to 10 i 20 dzień następnego miesiąca, ale upewnij się czy te terminy dotyczą Twojej działalności, wchodząc na stronę ZUS i kontaktując się z miejscowym oddziałem US.