Lista artykułów
Status zawodu freelancera
Zawód freelancera cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Profesja upowszechniła się do tego stopnia, że obcojęzyczny termin „freelancer” wyparł już w wielu kontekstach rodzime określenie „wolny strzelec”. Jednak freelancer freelancerowi nie równy. Ponieważ prawo nie definiuje firmy ani pojęcia wolego zawodu, freelancerem może być praktycznie każdy, kto określa swoją działalność w ten sposób. W rzeczywistości, między „FREElancerem”, a „PROlancerem” może istnieć ogromna przepaść…

Freelancer z prawdziwego zdarzenia wyróżnia się na tle „samozwańczych” freelancerów wiarygodnością. Nie zależy mu jedynie na jednostkowych zleceniach, ale na długotrwałej i owocnej współpracy ze zleceniodawcą. W odróżnieniu od osoby, dla której zlecenie to po prostu szansa na „dorobienie sobie do pensji”, dla profesjonalisty freelancing jest głównym zajęciem. „Beztroski” wolny strzelec przedstawia się swoim nickiem, podczas gdy solidny freelancer nie tylko podpisuje się pod wykonaną pracą własnym imieniem i nazwiskiem, ale również kreuje swój profesjonalny wizerunek.

Jeżeli chcesz należeć do tej drugiej grupy, powinieneś zadbać o kilka istotnych detali. Po pierwsze, załóż działalność gospodarczą – pracując na Umowę o dzieło lub zlecenie wysyłasz zleceniodawcy przekaz, że freelancing to twoje drugorzędne zajęcie, a rozliczenia z Tobą będą wymagały dopełnienia wielu czasochłonnych formalności. Po drugie, zacznij kreować swój wizerunek – załóż własną stronę internetową i zamieść tam Twoje przykładowe realizacje oraz zebrane opinie i referencje. Pomyśl też o wynajęciu biura: Twoja oferta będzie wyglądała o wiele bardziej profesjonalnie jeżeli jako miejsce wykonywania działalności wskażesz bardziej prestiżową lokalizację niż Twój adres zameldowania. Najlepiej jeżeli będzie to renomowany adres w centrum dużego miasta. Dla freelancera najlepszą opcją będzie wirtualne biuro, które udostępnia prestiżowy adres na bardzo korzystnych warunkach abonamentowych. Wybierając ofertę e-biura, zyskasz dodatkowo profesjonalną obsługę telefoniczną Twojej firmy, co jeszcze bardziej wzmocni Twój wizerunek zawodowy.

Stosując się do powyższych zaleceń, wzbudzisz zaufanie zleceniodawców, co przełoży się korzystnie na liczbę i wartość zamówień na Twoje usługi. Inwestycja w profesjonalizm kosztuje niewiele, a zwraca się bardzo szybko. Ponieważ na rynku działa wielu freelancerów, którzy jedynie uzurpują sobie prawo do określania siebie tym mianem, wielu zleceniodawców sparzyło się angażując niekompetentną osobę i od tej pory postępuje bardzo ostrożnie przy doborze swoich wykonawców, wybierając osoby o spójnym i wiarygodnym wizerunku.